29 czerwca 2022
Leki i suplementy 15 stycznia 2021 0

Zaburzenia tarczycy i zdrowie seksualne mężczyzn

Tutaj często omawiamy warunki medyczne, które wpływają na zdrowie seksualne mężczyzny, takie jak choroby serca, cukrzyca i otyłość. Ale czy wiesz, że zaburzenia tarczycy mogą być również związane z tym problemem?

Porozmawiajmy dziś o tarczycy, jej roli w organizmie i o tym, jak pewne zaburzenia były związane z problemami seksualnymi mężczyzn.

Co to za tarczyca?

Twoja tarczyca to mały, motylkowaty gruczołek z przodu szyi. Ma około 2 cale długości i waży około uncji. Ale mimo swoich małych rozmiarów, jest głównym graczem w twoim ogólnym zdrowiu.

Tarczyca produkuje hormony, które kontrolują Twój metabolizm - jak szybko lub jak wolno działają organy w Twoim organizmie. Hormony te wpływają na Twój oddech, bicie serca, mózg i układ nerwowy. Pomagają również regulować temperaturę ciała, wagę i poziom cholesterolu.

Nadczynność tarczycy i niedoczynność tarczycy

Kiedy tarczyca sprawia, że zbyt dużo hormonu, stan zwany nadczynnością tarczycy lub nadczynnością tarczycy, Twoje ciało będzie pracować szybciej niż powinno. W rezultacie możesz odczuwać rasę bicia serca, czuć się zdenerwowany lub nerwowy i mieć problemy ze snem. Możesz również czuć się ciepło, schudnąć i mieć biegunkę.

Natomiast niedoczynność tarczycy lub niedoczynność tarczycy występuje wtedy, gdy tarczyca nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów. W tym przypadku Twoje ciało pracuje wolniej. Objawy niedoczynności tarczycy obejmują uczucie zimna, zmęczenia, obolałości i zaparcia. Możesz przybrać na wadze i mieć suchą skórę.

Na szczęście zarówno nadczynność tarczycy, jak i niedoczynność tarczycy można leczyć, doprowadzając poziom hormonów tarczycy do normalnego poziomu.

Dla osób z nadczynnością tarczycy może to oznaczać przyjmowanie leków lub przeprowadzanie operacji. Inną możliwością jest terapia radioodynamiczna, która polega na przyjmowaniu radioaktywnych tabletek z jodem. Substancja ta ostatecznie niszczy tarczycę. Z kolei u pacjentów dochodzi do niedoczynności tarczycy, ale niektórzy lekarze uważają, że niedoczynność tarczycy jest łatwiejsza do wyleczenia niż nadczynność.

Pacjenci z niedoczynnością tarczycy muszą przyjmować lek zwany syntetyczną tyroksyną, który jest substytutem hormonu tarczycy. Zazwyczaj lek musi być przyjmowany do końca życia pacjenta, ale jest bardzo skuteczny w leczeniu niedoczynności tarczycy.

Co tarczyca ma wspólnego z problemami seksualnymi?

Co tarczyca ma wspólnego z problemami seksualnymi?

Zaburzenia tarczycy, szczególnie nadczynność i niedoczynność tarczycy, są związane z zaburzeniami erekcji (ED) - niemożnością uzyskania i utrzymania erekcji wystarczająco stabilnej do uprawiania seksu - jak również z innymi problemami seksualnymi, takimi jak niskie libido, przedwczesny wytrysk i opóźniony wytrysk. Eksperci nie są jednak do końca pewni, dlaczego te warunki są ze sobą powiązane.

Badania opublikowane w Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism w 2008 roku wykazały, że u 71 mężczyzn z problemami z tarczycą 79% miało jakiś stopień ED. Problemy z erekcją występowały częściej u mężczyzn z niedoczynnością tarczycy niż nadczynnością tarczycy. Mężczyźni widzieli, że ich erekcja poprawia się wraz z leczeniem choroby tarczycy.

W 2005 roku w tym samym czasopiśmie opublikowano badanie, które dotyczyło erekcji, jak również innych zaburzeń seksualnych u 48 mężczyzn. Trzydziestu czterech mężczyzn miało nadczynność tarczycy, a pozostałych 14 miało niedoczynność tarczycy. Funkcje seksualne mężczyzn zostały ocenione podczas ich objawów tarczycy i ponownie 8 do 16 tygodni po przywróceniu poziomu hormonów tarczycy do normalnego zakresu.

Na początku badania naukowcy stwierdzili, że około 64% mężczyzn z niedoczynnością tarczycy miało niski popęd seksualny, ED, lub opóźniony wytrysk. Około 7% z nich miało przedwczesny wytrysk.

Wśród mężczyzn, którzy mieli nadczynność tarczycy, połowa miała przedwczesny wytrysk, 18% miało niskie libido, 15% miało ED, a 3% miało opóźniony wytrysk.

Objawy u mężczyzn na ogół poprawiły się jednak przy leczeniu tarczycy. Na przykład częstość występowania przedwczesnego wytrysku spadła z 50% do 15% u mężczyzn z nadczynnością tarczycy.

Co powinni robić mężczyźni?

Jeśli masz problemy z erekcją, porozmawiaj z pracownikiem służby zdrowia. Erekcja może być oznaką innych stanów chorobowych, takich jak choroby serca i cukrzyca, dlatego ważne jest, aby przeprowadzić dokładne badanie kontrolne.

Jeśli podejrzewa się problem z tarczycą, lekarz prawdopodobnie przeprowadzi test na obecność hormonu stymulującego tarczycę (TSH). Hormon ten jest wytwarzany przez przysadkę mózgową i reguluje poziom hormonu tarczycy, który powinien być wytwarzany przez tarczyce. Lekarz prawdopodobnie wykona kilka badań krwi na obecność hormonów tarczycy, również. Możesz również wykonać skan obrazowy tarczycy.

Zazwyczaj leczenie zaburzeń tarczycy rozwiązuje wszelkie związane z tym problemy seksualne, chociaż dla niektórych mężczyzn może to potrwać kilka miesięcy. Jeśli problemy się utrzymują, nie wahaj się skontaktować z lekarzem ponownie.

Wydrukuj ten artykuł lub zobacz go jako plik PDF tutaj: Zaburzenia tarczycy a zdrowie seksualne mężczyzn

 

 

Wasze Komentarze (0)

Daj Komentarz