25 września 2023
Poradnik seksualny 29 stycznia 2021 0

Dlaczego Sex czuje się tak dobrze?

Co sprawia, że seks jest tak przyjemny.

Istnieją zarówno fizyczne jak i emocjonalne powody, dla których seks dostarcza tak intensywnej przyjemności.

Po pierwsze, weźmy pod uwagę fizyczne aspekty przyjemności seksualnej. Ciało ludzkie jest zaprojektowane tak, aby czerpać przyjemność z seksu. Niektórzy eksperci uważają, że powód jest ewolucyjny - aby utrzymać gatunek w ruchu, ludzie powinni cieszyć się procesem prokreacji. Ale nie jest to jedyny powód, dla którego ludzie uprawiają seks.

Fizyczne bodźce naszego ciała

Nasze ciała posiadają szereg stref erogennych - tych obszarów, które sprawiają, że jesteśmy seksualnie podekscytowani, kiedy dotykamy "właściwej" osoby (takiej, z którą chcemy być seksualnie). Męskie i żeńskie genitalia są prawdopodobnie najbardziej oczywistymi strefami erogennymi. Ale są też inne: niektóre osoby są obracane przez masaż stóp lub gdy ich partner skubie im uszy. Nauczenie się, gdzie ty i twój partner lubicie być dotykani, może zająć trochę czasu, choć może to być częścią zabawy.

Nasze mózgi również pomagają nam cieszyć się seksem. Przetwarzają one bodźce seksualne, takie jak dotyk, pobudzający obraz lub uwodzicielski szept. I wyzwalają uwolnienie substancji chemicznych, które sprawiają, że czujemy się podekscytowani. Na przykład, neuroprzekaźnik serotoniny pomaga nam czuć się szczęśliwymi, kiedy jesteśmy podnieceni seksualnie. Inny neuroprzekaźnik, noradrenalina, pomaga w przepływie krwi do narządów płciowych, czyniąc stymulację jeszcze przyjemniejszą.

Emocjonalna strona seksu jest skomplikowana.

Emocjonalna strona seksu jest skomplikowana.

W odpowiednich okolicznościach, pary cieszą się seksem ze względu na intymność, którą zapewnia - łączenie i dzielenie się, które pomaga utrzymać silny związek. Hormon oksytocyna, uwalniana podczas orgazmu, sprzyja poczuciu bliskości i zaufania.

Ale nie wszystkie związki seksualne są emocjonalne, romantyczne. Niektóre pary mają seks dla zabawy, dla uwolnienia go zapewnia, i zmniejszać stres i napięcie. I nadal się nim cieszą.

Nie jest niczym niezwykłym, że ludzie cieszą się seksem, kiedy nie są w kochającym, troskliwym związku. Ale wiele osób twierdzi, że doświadczenie seksualne jest lepsze, gdy jest.

Kiedy seks nie jest ok...

W telewizji i w filmach, może wyglądać na to, że seks zawsze jest fantastyczny. Ale wiele razy tak nie jest.

Na przykład, kobieta może nie odczuwać przyjemności, jeśli jej partner naciska na nią, aby uprawiała seks, kiedy nie chce. Ludzie, którzy nie czują się gotowi na seks, mogą czuć się zbyt niespokojni i spięci, aby się nim cieszyć. (Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej o gotowości seksualnej. Pamiętaj, że jeśli nie jesteś gotowa, to jest to w porządku.)

Również, dobry seks przychodzi z doświadczeniem. Może minąć trochę czasu zanim poczujesz się dobrze. Jeśli to nie są wszystkie fajerwerki na początku, nie martw się. Powoli. I upewnij się, że seks jest czymś, czego ty i twój partner naprawdę chcecie.

Wasze Komentarze (0)

Daj Komentarz