25 września 2023
Poradnik seksualny 2 lutego 2021 0

Zrozumienie Zgoda seksualna

Jak rozumieć zgodę na seks?

Nie tak dawno temu na portalach społecznościowych kręcił się sprytny film "Tea and Consent". Wyprodukowany przez policję Thames Valley w Anglii, oferuje on sposoby na stwierdzenie, czy partner wyraża zgodę na seks. Jednak porównuje on seks do filiżanki herbaty.

Film ma humorystyczny charakter. ("Nieprzytomni ludzie nie chcą herbaty", wyjaśnia narrator. "Zaufaj mi w tej sprawie.") Szybko jednak trafia w sedno sprawy i daje ludziom w każdym wieku jakiś język do dyskusji o zgodzie, co jest ważnym pojęciem do zrozumienia.

Policja Thames Valley definiuje zgodę w ten sposób:

"Zgoda seksualna jest wtedy, gdy osoba ma możliwość i swobodę wyrażenia zgody na aktywność seksualną."

Brzmi to wystarczająco prosto, ale wciąż zdarzają się sytuacje, w których nie prosi się o zgodę na aktywność seksualną, nie jest ona udzielana lub jest źle rozumiana.

Przyjrzyjmy się bardziej szczegółowo zgodzie. Aby zilustrować każdy punkt, spotkamy Janusz i Annę, oboje pod koniec lat dwudziestych. Ich związek dopiero zaczyna się robić poważny.

Obopólna zgoda na spotkanie erotyczne

Obopólna zgoda na spotkanie erotyczne

Kiedy partnerzy wyrażają zgodę na spotkanie seksualne, każdy z nich dobrowolnie zgadza się na warunki tego spotkania. Każdy z partnerów musi również być w stanie wyrazić zgodę. Innymi słowy, osoba ta nie powinna być w żaden sposób ubezwłasnowolniona. Niepełnosprawność, odurzenie czy wpływ narkotyków to przykłady ubezwłasnowolnienia.

Ważne jest, aby wiedzieć, że uprawianie seksu bez zgody to gwałt lub napaść na tle seksualnym. Zgoda nieletnich partnerów nie może być również legalnie wyrażona, nawet jeśli są oni skłonni do uprawiania seksu. Seks z nieletnim partnerem jest ustawowym gwałtem.

Wiek zgody jest różny w zależności od obszaru. Aby dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z władzami w swojej okolicy.

Najlepszym sposobem na uzyskanie zgody jest zapytanie. Tylko w ten sposób możesz mieć całkowitą jasność, że zgoda jest udzielana. Na przykład, jeśli całujesz swojego partnera i chcesz posunąć się dalej, zapytaj go, co sądzi o kolejnych krokach.

Przykład:

Janusz i Anna całują się namiętnie na kanapie. Anna chciałaby przenieść spotkanie do sypialni.

Anna: Wiesz, zastanawiałam się nad tym, jak chciałabym uprawiać z tobą seks. Chcesz to zrobić i spędzić noc?

Janusz : Tak, bardzo bym chciała.

Zgoda musi być potwierdzona przy każdym spotkaniu seksualnym. Nie zakładaj, że zgoda jest udzielana z powodu wcześniejszych wspólnych doświadczeń seksualnych. Nawet żonaci powinni uzyskać zgodę.

Przykład:

Kiedy Janusz odwiedził Annę w jej domu w zeszły weekend, uprawiali seks kilka razy. Teraz odwiedza ponownie, ale Anna nie jest taka pewna związku. Może poruszają się za szybko.

Janusz: Więc, pójdziemy do sypialni?

Anna: Nie. Nie czuję się z tym teraz komfortowo. Może powinniśmy trochę porozmawiać.

Janusz: Dobrze. Rozumiem.

Zgoda musi być udzielona dla każdego rodzaju aktywności seksualnej. Jeśli jeden z partnerów zgodził się na seks pochwowy, seks oralny lub analny nie może być uznany za pewnik.

Przykład:

Janusz i Anna są razem w łóżku. Anna sugeruje seks analny.

Janusz: Wiesz, idea seksu analnego jest dla mnie naprawdę wyłączona. Przepraszam.

Anna: Nie ma problemu. Cieszę się, że powiedziałeś mi, jak się czujesz.

Zgoda może być wycofana w każdej chwili. Kiedy para zaczyna uprawiać seks, niekoniecznie musi go skończyć. Jeśli ktoś ma wątpliwości, może powiedzieć "nie" i aktywność powinna się natychmiast skończyć. Może to być frustrujące dla partnera, ale decyzja ta musi być honorowana.

Przykład:

Anna odkryła, że Janusz był z innymi kobietami, kiedy się z nią spotkał. Ona zastanawia się, czy uprawiał bezpieczny seks. Mimo to, zaczyna się z nim spotykać seksualnie. Potem:

Anna: Musimy przestać. Po prostu nie mogę tego zrobić. Przepraszam. Po prostu nie wiem, z kim byłaś.

Janusz: Co? Żartujesz? Już prawie jesteśmy na miejscu.

Anna: Wiem. Ale to nie jest w porządku.

Janusz: Okay. Porozmawiajmy o tym.

Osoba ubezwłasnowolniona nie może wyrazić zgody. Na przykład osoba pijana nie jest w stanie wyrazić zgody, nawet jeśli wydaje się, że chce uprawiać seks.

Przykład:

Anna jest w barze u swojej przyjaciółki na wieczorze kawalerskim. Większość kobiet pije dużo. (Wynajęli limuzynę, żeby zabrać je do domu.) Anna flirtowała z Jackiem. Janusz jest ostatnią osobą na jej głowie. Uśmiecha się prowokacyjnie i pyta, czy Jacek chce ją zabrać do domu. On chce. Ale on się zatrzymuje. Anna nie jest w stanie wyrazić zgody w tej chwili.

Tak bardzo jak chce uprawiać z nią seks, Jacek odmawia i zamawia jej kawę. Pyta jednego z przyjaciół Anny, jak wraca do domu. Kobieta tłumaczy, że wkrótce odbierze ich limuzyna i zapewnia, że Anna będzie bezpieczna.

Bezpieczeństwo, szacunek i zaufanie

Bezpieczeństwo, szacunek i zaufanie

Czy te przykłady wydają ci się dalekosiężne? Mogą. Ale mamy nadzieję, że ilustrują one, na czym polega zgoda: na bezpieczeństwie, szacunku i zaufaniu. A kiedy partnerzy czują się bezpieczni, szanują się nawzajem i wzmacniają zaufanie, intymność jest często przyjemniejsza dla nich obu.

 

 

Wasze Komentarze (0)

Daj Komentarz