25 września 2023
Poradnik seksualny 26 stycznia 2021 0

Jestem gotowy na seks?

Skąd wiesz, czy jesteś gotowy na seks?

Seks wydaje się olśniewający, zwłaszcza sposób, w jaki jest pokazywany w mediach, gdzie ludzie wskakują ze sobą do łóżka, nie mówiąc o konsekwencjach. Rzeczy idą idealnie i budzą się przytuleni następnego ranka, wszyscy są ciepli i szczęśliwi.

Ale to nie jest rzeczywistość. Czasami seks jest niezręczny i nie przebiega zgodnie z planem. A partnerzy muszą wcześniej odbyć kilka całkiem przemyślanych rozmów.

W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na pytanie "czy jestem gotowy?" serią innych pytań - zarówno dla Ciebie jak i Twojego partnera. Omawianie tych spraw to świetny sposób na rozpoczęcie.

Dlaczego chcesz uprawiać seks?

To pytanie brzmi łatwo, prawda? Czy nie każdy chce uprawiać seks? Czy nie wszyscy już uprawiają seks?

Możesz tak myśleć, zwłaszcza jeśli oglądasz dużo filmów i telewizji. Możecie też podsłuchiwać rozmowy. Wygląda na to, że wszyscy to robią oprócz ciebie.

Ale to nieprawda. Czasami ludzie upiększają lub kłamią o swoich przeżyciach seksualnych.

Pomyśl o tym, dlaczego chcesz uprawiać seks. Czy to dlatego, że kochasz swojego partnera i chcesz przenieść te uczucia na poziom fizyczny? Czy chcesz mieć tę emocjonalną bliskość z tą osobą, którą seks może przynieść? Seks może być wspaniały, kiedy oboje partnerzy tak się czują.

Czy może czujesz się do tego zmuszona - albo przez swoich rówieśników, albo przez partnera? Czy twój partner mówi rzeczy w stylu "gdybyś mnie kochał, to byś to zrobił"? Czy seks jest czymś, z czym czujesz, że musisz sobie poradzić? Czy czujesz, że seks zbliży cię do dorosłości?

Jeśli tak, pomyśl dwa razy o uprawianiu seksu.

Dużo ludzi czeka. Niektórzy nie chcą martwić się o ciążę lub choroby przenoszone drogą płciową (STD). Inni uważają, że seks jest teraz sprzeczny z ich przekonaniami religijnymi lub kulturowymi.

A niektórzy po prostu nie czują się gotowi. Jeśli czujesz, że powinieneś poczekać, aż poczujesz się bardziej komfortowo z obowiązkami uprawiania seksu lub w bardziej zaangażowanym związku, to jest w porządku. Gratuluj sobie dojrzałości, by wiedzieć, co jest dla ciebie właściwe.

Jak to działa

Czy wiesz jak seks "działa"?

Seks może być tajemniczy, szczególnie w sensie anatomicznym. Zanim zaczniesz uprawiać seks, pomoże ci to zrozumieć własne ciało - i partnera.

Łatwo jest założyć, że Twój partner "wie wszystko" i będzie dokładnie wiedział, co robić. Ale twój partner może być tak samo niedoświadczony jak ty.

Możesz zdecydować się wziąć go powoli i dowiedzieć się więcej o swoich ciałach. Możesz też zdecydować się poczekać, aż dowiesz się więcej na temat tego, co robisz.

Możesz porozmawiać ze swoim partnerem?

Seks może być trudny do omówienia. Prawie każdy ma problem z otwarciem się na to czasem. Ale zanim zaczniesz uprawiać seks, ty i twój partner musicie porozmawiać ze swoim sercem. A wy oboje musicie być szczerzy. Oto kilka pytań, które pomogą wam zacząć:

Powody i uczucia

  • Czy seks jest czymś, co chcemy robić? A może czujemy się pod presją, by to robić? Jaki jest teraz nasz związek? Jaką możemy mieć przyszłość? Czy się kochamy? Czy ufamy sobie nawzajem i szanujemy się? Czy są jakieś aspekty seksu, które nas denerwują lub przerażają? Jak się czujemy, widząc się nago lub dotykając się nawzajem w intymny sposób? Czy jesteśmy w stanie poradzić sobie z emocjonalnymi aspektami seksu?

Przygotowanie

  • Jakiej metody kontroli urodzeń będziemy używać? Jak uzyskamy tę kontrolę urodzeń? Czy wiemy, jak ją właściwie stosować? Jeśli partner uprawiał już wcześniej seks, jaki jest jego status choroby wenerycznej? W jaki sposób zmniejszymy ryzyko wystąpienia chorób wenerycznych? Co zrobimy, jeśli któreś z nas będzie chciało przestać uprawiać seks, nawet jeśli jesteśmy w trakcie jego trwania? Gdzie będziemy uprawiać seks?

Konsekwencje

  • Co zrobimy, gdy zajdziemy w ciążę? Czy jesteśmy wystarczająco dojrzali, aby podjąć decyzję o utrzymaniu dziecka, oddaniu go do adopcji lub zakończeniu ciąży? Jak poradzimy sobie z opieką nad dzieckiem? Czy stać nas na to? Czy jesteśmy gotowi radykalnie zmienić nasze plany na przyszłość, jeśli zajdzie ciąża? A co jeśli jeden z nas dostanie choroby wenerycznej? Co zrobimy z leczeniem?

Związek

  • Będziemy uprawiać seks tylko ze sobą? Co jeśli jeden z partnerów "oszukuje"? Co się stanie, jeśli zerwiemy? Jeśli zerwiemy, czy będziemy w stanie poradzić sobie z aspektami emocjonalnymi?

Możesz porozmawiać z zaufanym i doświadczonym powiernikiem?

Możesz porozmawiać z zaufanym i doświadczonym powiernikiem?

Wszystkie te pytania mogą kręcić ci się w głowie. Czasami pomaga rozmowa z zaufaną osobą, która dobrze cię zna. Pomocna może być również rozmowa z profesjonalistą, takim jak doradca ds. zdrowia psychicznego, członek duchowieństwa lub pracownik służby zdrowia.

Jesteś gotowa na seks?

Oto jesteśmy, wracając do głównego pytania. Czy jesteście gotowi zacząć uprawiać seks?

Odpowiedź zależy od ciebie.

Wasze Komentarze (0)

Daj Komentarz