28 maja 2022
Zdrowie seksualne 5 lutego 2021 0

Nowe zasady etykietowania testosteronu FDA: Co powinni wiedzieć mężczyźni?

Słyszałeś ostatnio o testosteronie?

25 października 2016 roku Amerykański Urząd ds. Żywności i Leków (FDA) ogłosił nowe zasady dotyczące oznakowania produktów zawierających testosteron. Producenci muszą teraz ostrzegać konsumentów o ryzyku nadużyć.

Testosteron ma szereg korzyści medycznych, które omówimy bardziej szczegółowo poniżej. Jednakże, niektórzy mężczyźni biorą więcej niż potrzebują. Albo biorą go z androgennymi sterydami anabolicznymi - lekami opartymi na testosteronie lub jego syntetycznej wersji. Na przykład, niektórzy sportowcy i kulturyści biorą te leki, aby zbudować swoje mięśnie i dać im więcej siły.

FDA ma obawy dotyczące skutków nadużywania testosteronu, które mogą obejmować serca, mózgu i wątroby uszkodzenia. Nadużycia mogą również prowadzić do problemów z układu hormonalnego człowieka i zdrowia psychicznego.

W oświadczeniu FDA wyjaśnił, że mężczyźni, którzy nadużywają testosteronu są narażone na ryzyko "zawału serca, niewydolności serca, udaru mózgu, depresji, wrogości, agresji, toksyczności wątroby i niepłodności męskiej". Wycofanie testosteronu może mieć również skutki uboczne, takie jak zmęczenie, bezsenność, utrata apetytu i zmniejszenie popędu płciowego.

Co to wszystko oznacza? Czy przyjmowanie testosteronu jest nadal bezpieczne? Dzisiaj omówimy niektóre z podstaw i przedstawimy nowe ostrzeżenia FDA w perspektywie.

Co to jest testosteron?

Testosteron to męski hormon płciowy, który jest nierozerwalnie związany z męskimi cechami. Pomyślcie o zmianach, jakim ulega chłopiec w okresie dojrzewania. Jego penis powiększa się. Jego głos pogłębia się. Staje się bardziej umięśniony. Rozwijają mu się włosy na twarzy i łonowe. Testosteron jest odpowiedzialny za te wszystkie zmiany. Utrzymuje te cechy również w dorosłym życiu.

Testosteron jest również ważny dla funkcji seksualnych. Prowadzi człowieka libido i odgrywa rolę w jego erekcji.

Dlaczego mężczyźni mogą potrzebować testosteronu?

Czasami męskie ciała same nie produkują wystarczającej ilości testosteronu. Na produkcję testosteronu mogą mieć wpływ pewne uwarunkowania wrodzone (obecne przy urodzeniu). Tak samo jak leczenie nowotworów, takie jak chemioterapia czy radioterapia, a także urazy narządów płciowych. FDA wyraziła zgodę na stosowanie testosteronu w takich sytuacjach.

Męski poziom testosteronu również spada wraz z wiekiem. Nazywa się to hipogonadyzmem osób dorosłych i jest to naturalna część procesu starzenia. Mężczyźni mogą zacząć czuć się słabi, zmęczeni i mniej zainteresowani seksem, kiedy to się dzieje. Czasami mężczyźni mogą zwiększyć swój testosteron, dokonując zdrowego stylu życia, jak utrata wagi lub utrzymanie ich cukru we krwi pod kontrolą, jeśli mają cukrzycę. Lekarze mogą również przepisać terapię testosteronem, chociaż to użycie nie zostało zatwierdzone przez FDA.

Czy mężczyźni powinni martwić się o nowe zasady FDA?

Pamiętaj, że nowe ostrzeżenia FDA dotyczą nadużywania testosteronu. Jeśli czujesz, że nadużywasz testosteronu lub sterydów anabolicznych, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. W przeciwnym razie możesz prawdopodobnie kontynuować przyjmowanie testosteronu, tak długo jak robisz to odpowiedzialnie i rozsądnie, pod opieką lekarza.

Oto kilka innych rzeczy, o których należy pamiętać:

Oto kilka innych rzeczy, o których należy pamiętać:

  • Przyjmij testosteron zgodnie z zaleceniami. Jeśli lekarz przepisał Ci testosteron, zażywaj go zgodnie z zaleceniami. Jeśli czujesz, że Twoja terapia testosteronem nie działa tak, jak się spodziewałeś, porozmawiaj z lekarzem. Może być konieczne wprowadzenie pewnych zmian, ale należy to zrobić tylko po konsultacji z lekarzem. Nie należy samodzielnie zwiększać ani zmniejszać dawki.
  • Nie kupuj testosteronu przez Internet ani bez recepty. Testosteron powinien być otrzymywany tylko na receptę. Suplementy mogą zawierać składniki, których nie jesteś świadomy, a te mogą mieć niebezpieczne skutki uboczne. (Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o zagrożeniach związanych z testosteronem bez recepty i podobnych produktów).
  • Nie wahaj się zadawać pytań. Jeśli masz pytania dotyczące testosteronu i czy jest on odpowiedni dla Ciebie, skontaktuj się z lekarzem. Twój lekarz może zmierzyć Twój poziom testosteronu, aby zobaczyć, na czym stoisz. Może on również przeprowadzić pełne badanie lekarskie, aby ustalić, czy inne schorzenia przyczyniają się do powstawania objawów niskiego poziomu testosteronu. Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej jest uzyskać pełny obraz sytuacji.

 

Wasze Komentarze (0)

Daj Komentarz