28 maja 2022
Zdrowie seksualne 9 lutego 2021 0

FDA zatwierdza testosteron w formie tabletek

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła doustną formę terapii testosteronem dla niektórych mężczyzn z hipogonadyzmem (niskim poziomem testosteronu).

Jatenzo to kapsułki, oferujące mężczyznom alternatywę dla preparatów testosteronu, które są wstrzykiwane lub stosowane bezpośrednio na skórę.

Dla kogo lek na niski testosteron?

Lek jest zatwierdzony tylko dla mężczyzn, u których zdolność do wytwarzania testosteronu jest spowodowana takimi schorzeniami, jak zespół Klinefeltera i guzy przysadki mózgowej. Nie jest on zatwierdzony dla mężczyzn, którzy doświadczają naturalnych spadków testosteronu wraz z wiekiem.

"Ważne jest, aby podkreślić, że lek ten nie powinien, podobnie jak inne terapie testosteronu, być stosowany w leczeniu starszych mężczyzn z 'hipogonadyzmem związanym z wiekiem'," powiedział dr Hylton V. Joffe z FDA's Center for Drug Evaluation and Research w komunikacie prasowym.

Dodał: "Korzyści z terapii testosteronem, w tym preparatu Jatenzo, nie zostały ustalone dla tego zastosowania, a wpływ preparatu Jatenzo na podwyższenie ciśnienia krwi może zwiększać ryzyko zawału serca, udaru mózgu i zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych w tej populacji."

Terapia testosteronem

Korzyści z terapii testosteronem

W czteromiesięcznym badaniu klinicznym z udziałem 166 mężczyzn, 87% mężczyzn przyjmujących Jatenzo zobaczyło, że ich poziom testosteronu osiągnął normalny zakres, podała FDA.

Najczęściej zgłaszane skutki uboczne były bóle głowy, zwiększenie liczby czerwonych krwinek, wyższy poziom antygenu specyficznego dla prostaty, zmniejszenie HDL ("dobry") cholesterol, wysokie ciśnienie krwi i nudności.

Zgodnie z przepisami FDA, lek Jatenzo jest opatrzony ostrzeżeniem w ramce na etykiecie. Ostrzeżenia w ramce informują konsumentów o potencjalnie zagrażającym życiu ryzyku związanym z danym lekiem.

Istnieją obawy, że Jatenzo może powodować niebezpieczne skoki ciśnienia krwi, zwiększając ryzyko ataku serca, udaru i zgonów związanych z chorobami serca. Przed przepisaniem Jatenzo, lekarze powinni upewnić się, że ciśnienie krwi pacjenta jest pod kontrolą, FDA powiedział. Ciśnienie krwi powinny być również sprawdzane regularnie.

 

 

Wasze Komentarze (0)

Daj Komentarz