28 maja 2022
Zdrowie seksualne 11 lutego 2021 0

Otyłość i seks: Jaki jest związek?

Jaka jest obecnie Twoja waga? Idealna? Trochę za wysoka?

Jeśli Twoja odpowiedź brzmi "więcej niż powinna", nie jesteś sam.

Obawy związane z otyłością rosną w całej Ameryce Północnej. W Stanach Zjednoczonych około 42% dorosłych było uważanych za otyłych, zgodnie z szacunkami 2017-2018 z Centers for Disease Control and Prevention (CDC). Obesity Canada donosi, że jedna na trzy osoby w tym kraju jest otyła, według danych z 2015 roku.

Prawdopodobnie wiesz, że utrzymanie zdrowej wagi jest dobre dla ogólnego stanu zdrowia. Jest to również ważne dla dobrego zdrowia seksualnego, zbyt. Zbadajmy związek między otyłością a seksem bardziej szczegółowo.

Czym, dokładnie, jest otyłość?

Lekarze używają wskaźnika masy ciała (BMI) do wykrywania otyłości. Wskaźnik BMI jest wynikiem podzielenia wagi (w kilogramach) przez wzrost (w metrach kwadratowych). CDC) oferuje kalkulator BMI dla dorosłych tutaj].

Ludzie, których BMI spada w zakresie od 25 do 29,9 są uważane za nadwagę. Wskaźnik BMI wynoszący 30 lub więcej sygnalizuje otyłość.

Jak otyłość może wpłynąć na moje życie seksualne?

Otyłość jest związana zarówno z czynnikami fizycznymi, jak i psychologicznymi, które mogą upośledzać pożądanie seksualne, podniecenie, erekcję, nawilżenie pochwy i orgazm. Dość często, kombinacja czynników są zaangażowane.

Fizycznie, otyłość stawia cię na ryzyko dla warunków zdrowotnych szerokich seksualnych skutków ubocznych. Oto kilka przykładów, wraz z kilkoma linkami, aby dowiedzieć się więcej:

 • Cukrzyca
 • Zespół metaboliczny

Zespół metaboliczny ponad dwukrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia ED

 • Wysokie ciśnienie krwi

Wysokie ciśnienie krwi a problemy seksualne

 • Choroby układu krążenia (serca) i miażdżyca (stwardnienie tętnic)

Dobre funkcje seksualne zależą od wystarczającego przepływu krwi do narządów płciowych. Jeśli przepływ ten jest zablokowany, mężczyznom trudniej jest uzyskać erekcję, a kobietom - nasmarować się.

 • Choroba zwyrodnieniowa stawów

Nadwaga wywiera nacisk na stawy i kości. Skutkiem tego jest często ból i ograniczony zakres ruchu.

 • Niski poziom testosteronu

Testosteron jest hormonem niezbędnym dla funkcji seksualnych, a jego niedobór jest częstym problemem u otyłych mężczyzn.

Otyłość a seks

Co powoduje niski poziom testosteronu?

Psychologiczne aspekty otyłości mogą również utrudniać uprawianie seksu. Ludzie mają różne kształty i rozmiary, ale wiele kultur nadal uważa szczupłe ciała za bardziej akceptowalne, a my jesteśmy często bombardowani przez media informacjami o tym, jak powinno wyglądać "idealne" ciało.

Nic dziwnego, że może to zaszkodzić poczuciu własnej wartości osoby otyłej. Mogą one mieć poczucie, że nigdy nie będą atrakcyjne dla partnera lub odczuwać lęk przed rozebraniem się przed kimś innym. Osoby te mogą również rzadziej uprawiać seks.

Depresja i lęk są również powszechne u osób z otyłością. Oba te stany mogą osłabić popęd płciowy i przyjemność z seksu.

Co jest przyczyną twojego niskiego popędu płciowego?

Co mogę zrobić?

Czy utrata wagi może pomóc? Jest to możliwe. Utrata wagi może nie złagodzić wszystkich problemów seksualnych, ale jest to świetny początek. Będziesz również podejmować ważne kroki w kierunku zdrowszego stylu życia w ogóle, nie tylko seksualnie.

Oto kilka rzeczy, o których warto pamiętać:

 • Najpierw porozmawiaj ze swoim lekarzem! Zanim rozpoczniesz jakikolwiek program odchudzania, wykonaj pełne badania lekarskie. Lekarz może pomóc Ci dostosować plan do Twoich konkretnych potrzeb. Dowiesz się o odżywianiu i ćwiczeniach, a także o innych elementach, które sprawią, że program zakończy się sukcesem. Niech to będzie zabawa.
 • Czy istnieją nowe przepisy, potrawy lub zajęcia, których zawsze chciałeś spróbować? Teraz jest dobry czas, aby zbadać te możliwości. Możesz też spróbować chodzić na bieżni podczas oglądania ulubionej komedii lub puszczać wesołe melodie podczas gotowania.
 • Nie musisz robić tego sam. Twoi przyjaciele, rodzina i partner mogą być twoim największym dopingiem. Jeśli czujesz się z tym dobrze, podziel się z nimi swoją podróżą. Pomogą ci świętować sukcesy i zapewnią pełne miłości wsparcie, jeśli będziesz się zmagać z problemami. Możesz także dołączyć do internetowych grup wsparcia dla osób próbujących schudnąć.
 • Poklep się po plecach. Utrata wagi wymaga czasu, dlatego ważne jest, aby być cierpliwym wobec siebie. Nawet najmniejsze sukcesy zasługują na nagrodę.
 • Rozważ operację odchudzającą. Dla niektórych osób pomocna jest chirurgia bariatryczna. Twój lekarz może pomóc Ci zdecydować, czy jest to opcja dla Ciebie.
 • Zastanów się nad poradnictwem. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, czynniki psychologiczne mogą w znacznym stopniu wpływać na doświadczenia seksualne osób otyłych. Przeszkolony terapeuta może pomóc ci odbudować poczucie własnej wartości, zbudować umiejętności komunikacyjne i poruszać się w twoich związkach, gdy zaczniesz postrzegać siebie jako osobę bardziej seksualną.

 

Wasze Komentarze (0)

Daj Komentarz