28 maja 2022
Zdrowie seksualne 29 grudnia 2020 0

Jak komfortowo uprawiać seks mając endometriozę

Czy wiesz, że około 170 milionów kobiet na świecie ma endometriozę? Charakteryzując się przewlekłym bólem, stan ten może utrudniać aktywność seksualną wielu parom. Na szczęście są sposoby, aby sobie z tym poradzić, i porozmawiamy o nich dzisiaj.

Czym jest endometrioza?

Ten stan ginekologiczny dotyczy endometrium - wyściółki macicy. Podczas cyklu miesiączkowego kobiety, endometrium przygotowuje się do ewentualnej ciąży. Jeśli nie dojdzie do ciąży, błona śluzowa macicy zostaje przelana i opuszcza ciało wraz z krwią menstruacyjną.

Czasami tkanka endometrium wyrasta poza macicę. Obszary tej tkanki, zwane implantami, mogą tworzyć się na jajnikach, jajowodach, pęcherzu, odbycie i wyściółce jamy brzusznej, między innymi. Jest to endometrioza.

Kobiety z endometriozą mogą odczuwać znaczny ból, zwłaszcza w niektórych okresach cyklu miesiączkowego. Mogą one również odczuwać ból podczas seksu, oddawania moczu lub poruszania jelitami. Niektóre kobiety doświadczają krwawienia i plamienia między miesiączkami. Mogą mieć również biegunkę, zaparcia i mdłości.

Niepłodność jest również częstym problemem dla kobiet z endometriozą.

Niestety, nie ma na nią lekarstwa. W zależności od jej umiejscowienia i nasilenia, kobiety mogą być leczone środkami przeciwbólowymi, hormonalnymi (np. tabletki antykoncepcyjne) lub chirurgicznymi.

Jak endometrioza wpływa na życie seksualne kobiety?

Jak endometrioza wpływa na życie seksualne kobiety?

Intercyza może być bolesna dla kobiet z endometriozą. Ból ten może wahać się od lekkiego do ciężkiego i może się nasilać w niektórych momentach cyklu menstruacyjnego. Może on wystąpić podczas wszystkich prób odbycia stosunku lub po prostu podczas głębokiej penetracji. Wiele zależy od lokalizacji miejsc dotkniętych chorobą. Niektóre kobiety nadal odczuwają ból przez kilka dni po stosunku.

Nic dziwnego, że ból związany z endometriozą sprawia, że wiele kobiet niepokoi się o seks. Przewidywanie bólu może utrudniać odprężenie. Niektóre kobiety zaczynają całkowicie unikać seksu, pozostawiając swojego partnera zastanawiającego się co jest nie tak. Pary mogą zacząć dystansować się od siebie i czuć się odizolowane i przygnębione. Kobieta może czuć się jak porażka, ponieważ nie jest w stanie zadowolić swojego partnera. A jej partner może się martwić, że nie będzie już czuł się atrakcyjny.

Co mogą zrobić kobiety z endometriozą, aby komfortowo uprawiać seks?

Co mogą zrobić kobiety z endometriozą, aby komfortowo uprawiać seks?

Jeśli masz endometriozę, te wskazówki mogą pomóc:

Porozmawiać z partnerem. Dobra komunikacja jest niezbędna dla par, które mają do czynienia z endometriozą. Twój partner może nie zrozumieć, jak bolesne jest to doświadczenie dla Ciebie. Jeśli w trakcie aktywności seksualnej coś cię boli, to koniecznie głośno o tym poinformuj. Zaproponuj inne intymne czynności, które są dla Ciebie wygodne. Dobra komunikacja jest ważna również poza sypialnią. Wiele par ma trudności z mówieniem o seksie, ale otwartość na endometriozę może pomóc obojgu w wypracowaniu sposobów radzenia sobie z nią. Jeśli potrzebujesz więcej pomocy, możesz rozważyć wizytę u terapeuty seksualnego lub doradcy dla par.

Zaplanuj. Może się okazać, że w pewnych momentach cyklu miesiączkowego masz więcej bólu z powodu wahań hormonalnych. Jeśli tak jest, spróbuj zaplanować seks na czas, kiedy masz mniej bólu. Ta strategia może nie brzmieć romantycznie, ale możesz to zrobić. Jeśli wiesz, że ból ma tendencję do ustępowania o określonej porze miesiąca, spróbuj zaplanować randkę na noc lub szybką ucieczkę z partnerem wtedy.

Spróbuj się zrelaksować. Wiemy, że łatwiej jest to powiedzieć niż zrobić, zwłaszcza jeśli spodziewasz się bólu. Ale pamiętaj, że napięcie w organizmie może utrudnić seks i przyczynić się do jakiegokolwiek bólu. Kiedy jesteś w łóżku ze swoim partnerem, skup się na tym, co jest dobre, jak intymność, którą dzielisz, całowanie i pieszczoty, czy podniecenie połączenia. Także, próbuje utrzymywać twój ogólny stres poziomy puszek i znajdować sposoby dekompresja. Nie wahaj się pytać o pomoc od rodziny i przyjaciół, jeżeli ty znajdujesz twój obowiązki zbyt przytłaczający.

Eksperymentuj. Niektóre kobiety z endometriozą doświadczają więcej bólu w pewnych pozycjach, tak jak mężczyzna na górze. Głębokość penetracji, pchnięcie penisa lub waga ciała Twojego partnera może pogorszyć stan tkanek endometriozy. Zamiast tego, spróbuj innych pozycji, które dają Ci większą kontrolę, jak side-by-side lub "doggy style". Pamiętaj też, że chociaż stosunek płciowy jest często głównym wydarzeniem, to nie musi być. Istnieje wiele innych sposobów na uprawianie seksu i dzielenie się intymnością. Seks oralny, całowanie, przytulanie, dotykanie, to wszystko są sposoby na połączenie. Ty i twoja partnerka też możecie cieszyć się tym rodzajem eksploracji.

Radzenie sobie z endometriozą może wymagać czasu i cierpliwości. Ale przy odrobinie elastyczności i kreatywności, Ty i Twoja partnerka możecie nadal cieszyć się seksem razem.

Wasze Komentarze (0)

Daj Komentarz