11 sierpnia 2022
Zdrowie seksualne 5 kwietnia 2021 0

Żel testosteronowy a BMI

Jeśli wśród Twoich pacjentów lub klientów są starsi mężczyźni, prawdopodobnie niektórzy z nich mają niski poziom testosteronu (zwany również hipogonadyzmem). Testosteron jest ważnym hormonem dla mężczyzn. Jest on odpowiedzialny za drugorzędne cechy płciowe, takie jak zarost i pogłębiający się głos. Ma on również duży wpływ na życie seksualne mężczyzny.

Poziom testosteronu naturalnie spada wraz z wiekiem mężczyzn. Niektórzy eksperci nazywają to andropauzą i porównują do spadku estrogenu związanego z kobiecą menopauzą, choć to porównanie nie jest do końca trafne. Spadki testosteronu u mężczyzn są zwykle bardziej subtelne niż spadki estrogenu u kobiet.

Mimo to, niski testosteron może być kłopotliwy. Mężczyźni mogą czuć się zmęczeni i osłabieni. Mogą stracić masę mięśniową i przybrać na wadze. I często rozwijają się problemy seksualne, takie jak niski popęd płciowy i zaburzenia erekcji.

Niektórzy mężczyźni uzupełniają swój testosteron poprzez żel testosteronu 2% na receptę. Jednak wpływ wskaźnika masy ciała (BMI) na ten rodzaj terapii nie został szeroko przebadany.

Nowe badania

W listopadzie 2013 roku, Journal of Sexual Medicine opublikował badania amerykańskich naukowców, którzy zbadali tę kwestię. Pracowali oni ze 149 mężczyznami w wieku od 18 do 75 lat, którzy mieli wyjściowy poziom testosteronu poniżej 250/300 ng/dL. (Według amerykańskiego National Institutes of Health, zakres 300 - 1000 ng/dL jest uważany za normalny).

Mężczyźni zostali podzieleni na trzy grupy w oparciu o ich wyjściowe BMI. Płaszczyzna 1 obejmowała mężczyzn z BMI mniejszym lub równym 29,1 kg/m2. BMI mężczyzn z grupy 2 wynosiło od 29,2 do 32,4 kg/m2. Mężczyźni z grupy 3 mieli BMI większe niż 32,4 kg/m2). Średni wiek mężczyzn z Tertiles 1, 2 i 3 wynosił odpowiednio 52,9, 54,0 i 54,2 lat.

Każdy z mężczyzn stosował testosteron w postaci 2% żelu przez 90 dni. Żel był nakładany na przednią i wewnętrzną stronę uda. W razie potrzeby dawka mogła być dostosowana w określonych punktach podczas badania.

Po 90 dniach badacze stwierdzili, że 79,1% mężczyzn w Tertile 1, 79,5% mężczyzn w Tertile 2 i 73,8% mężczyzn w Tertile 3 miało poziom testosteronu w normalnym zakresie. Mężczyźni z BMI większym niż 32,4 kg/m2 potrzebowali jednak większych dawek testosteronu, aby osiągnąć ten cel.

Badacze stwierdzili, że leczenie było ogólnie dobrze tolerowane, nawet u mężczyzn, którzy otrzymywali zwiększone dawki. Najczęstszymi zdarzeniami niepożądanymi były reakcje skórne, infekcje górnych dróg oddechowych i zapalenie zatok.

Ostrożne stosowanie testosteronu

Jeśli masz pacjenta rozważającego terapię żelem testosteronowym, oto kilka punktów, o których należy pamiętać:

- Terapia powinna być prowadzona pod opieką lekarza. Tylko wykwalifikowany lekarz może określić właściwą dawkę testosteronu dla danego pacjenta. Lekarz może również zrobić dokładne badanie w celu ustalenia, czy objawy mężczyzny są rzeczywiście spowodowane przez niski poziom testosteronu lub czy inne czynniki są zaangażowane.

- Mężczyźni powinni być ostrzeżeni o ponad-the-counter suplementów testosteronu, które są szeroko sprzedawane. Ponownie, terapia testosteronem powinna być wykonywana pod kierunkiem lekarza. Over-the-counter preparaty mogą być ryzykowne. (Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o tych zagrożeniach.)

- Mężczyźni używający żelu testosteronowego powinni dokładnie przestrzegać instrukcji lekarza i przeczytać dołączony przewodnik po lekach. Obszar aplikacji powinien być przykryty, aby uniknąć przeniesienia żelu na inne osoby, zwłaszcza kobiety i dzieci. Ten przewodnik, dostarczony przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków, zawiera więcej informacji na temat prawidłowego stosowania żelu testosteronowego.

 

Wasze Komentarze (0)

Daj Komentarz