28 maja 2022
Zdrowie seksualne 15 lutego 2021 0

Wysokie ciśnienie krwi a problemy seksualne

Prawdopodobnie wiesz, że ważne jest, aby kontrolować ciśnienie krwi. Wysokie ciśnienie krwi (zwane również nadciśnieniem) może prowadzić do różnego rodzaju problemów zdrowotnych, w tym choroby wieńcowej, niewydolności serca, udaru mózgu i niewydolności nerek.

Ale czy wiedziałaś, że wysokie ciśnienie krwi może również powodować problemy w życiu seksualnym?

Co to jest wysokie ciśnienie krwi?

Podczas przepływu krwi przez tętnice, wywiera ona pewną siłę wzdłuż ścian tętnic. Siła ta to właśnie ciśnienie krwi. Im wyższe ciśnienie krwi, tym większa siła, z jaką krew oddziałuje na ścianki tętnic.

Prawdopodobnie przy każdej wizycie u lekarza masz sprawdzane ciśnienie krwi. Prawdopodobnie pielęgniarka poda Ci dwie liczby:

  • Skurczowe ciśnienie krwi. Jest to ciśnienie krwi, kiedy serce bije. Rozkurczowe ciśnienie krwi. Jest to ciśnienie krwi pomiędzy uderzeniami serca, kiedy serce jest w spoczynku.

Zazwyczaj ciśnienie skurczowe jest zapisywane jako pierwsze. Tak więc 120/80 może być odczytane jako "120 na 80". W tym przykładzie, skurczowe ciśnienie krwi - "górna liczba" wynosi 120, a rozkurczowe ciśnienie krwi - "dolna liczba" - wynosi 80.

Te wytyczne American Heart Association pomogą Ci określić, czy Twoje ciśnienie krwi jest wysokie:

Jak wysokie ciśnienie krwi może wpływać na płeć?

Zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet, dobry przepływ krwi do narządów płciowych jest ważny dla reakcji seksualnych. Jednak wysokie ciśnienie krwi może uszkodzić wyściółkę naczyń krwionośnych, prowadząc do odkładania się płytki miażdżycowej i miażdżycy - twardnienia tętnic. Kiedy tak się dzieje, krew ma utrudniony przepływ do istotnych części ciała.

Ponieważ przepływ krwi do penisa jest ważnym mechanizmem erekcji, u wielu mężczyzn z wysokim ciśnieniem krwi pojawiają się zaburzenia erekcji, co oznacza, że nie mogą oni uzyskać lub utrzymać erekcji wystarczająco mocnej do uprawiania seksu.

Mężczyźni z wysokim ciśnieniem krwi mogą mieć problemy z wytryskiem i pożądaniem, zbyt.

Wysokie ciśnienie krwi a problemy seksualne

Zmniejszony przepływ krwi do narządów płciowych może być również problemem dla kobiet, zakłócając pożądanie, podniecenie, smarowanie pochwy i orgazm.

Niepokój związany z wysokim ciśnieniem krwi i związanymi z nim problemami zdrowotnymi może wpływać na życie seksualne zarówno mężczyzn, jak i kobiet, zwłaszcza jeśli osłabia związki.

Pary mogą mieć mniejszą ochotę na seks. Mogą też nie odczuwać satysfakcji seksualnej.

Seksualne skutki uboczne leków na ciśnienie krwi

Niestety, leki stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi mogą same powodować problemy seksualne. Na przykład, diuretyki (tabletki nawadniające) mogą zmniejszyć przepływ krwi do penisa i obniżyć poziom cynku, który jest potrzebny organizmowi mężczyzny do produkcji testosteronu. Beta-blokery to kolejny rodzaj leków na ciśnienie krwi, które mogą mieć seksualne skutki uboczne.

Jeśli uważasz, że twoje leki powodują problemy seksualne, nie wahaj się porozmawiać z lekarzem. Może być możliwe, aby dostosować dawkę lub zmienić lek, który bierzesz. Nie należy jednak wprowadzać żadnych zmian bez konsultacji z lekarzem.

Kontroluj swoje ciśnienie krwi

Chcesz utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi? Świetnie! Zacznij od wizyty u lekarza. Może on ocenić, w jakim stanie jesteś obecnie i sprawdzić, czy nie masz innych problemów zdrowotnych, które mogą mieć wpływ na twoje zdrowie ogólne i seksualne, takich jak cukrzyca czy choroby serca.

Następnie rozważ wprowadzenie poniższych nawyków w swoim stylu życia:

  • Trzymaj się zdrowej diety. Niektórzy ludzie stosują dietę DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension), która zawiera dużo owoców, warzyw i pełnoziarnistych produktów zbożowych. Można również rozważyć spożywanie beztłuszczowych lub niskotłuszczowych produktów mlecznych, drobiu, ryb i orzechów.
  • Zapytaj swojego lekarza lub dietetyka o najlepsze dla Ciebie produkty.
  • Ogranicz sól i sód. Sprawdzaj zawartość sodu w produktach, które spożywasz. Pamiętaj, że przetworzona żywność jest zwykle bogata w sód.
  • Utrzymuj zdrową wagę. Nadwaga zwiększa ryzyko wystąpienia wysokiego ciśnienia krwi.
  • Ćwicz regularnie. Porozmawiaj z lekarzem na temat planu ćwiczeń fizycznych. Pomocne jest znalezienie zajęcia, które naprawdę lubisz. Możesz rozważyć zapisanie się na siłownię, zajęcia fitness lub zajęcia grupowe z przyjaciółmi.
  • Jeśli palisz papierosy, rzuć je. Unikaj także biernego palenia.
  • Zmniejsz poziom stresu. Ciśnienie krwi może wzrosnąć, gdy jesteśmy podekscytowani lub zestresowani. Znajdź sposoby na zrelaksowanie się i staraj się nie przeciążać obowiązkami. W razie potrzeby poproś o pomoc przyjaciół i rodzinę. Niektórzy ludzie radzą sobie ze stresem poprzez medytację. Rozważ użycie ciśnieniomierza w domu. Może on pomóc w kontrolowaniu postępów.

Twój lekarz może pomóc Ci w stosowaniu tych strategii i zasugerować inne, dostosowane do Ciebie. Jeśli potrzebujesz leków, pamiętaj, by zażywać je zgodnie z zaleceniami.

 

Wasze Komentarze (0)

Daj Komentarz