28 maja 2022
Zdrowie seksualne 22 stycznia 2021 0

Bolesny stosunek dla kobiet Dyspareunia

Bolesny seks nie daje przyjemności

Bolesny seks nie daje przyjemności

Seks ma być przyjemny, a nie bolesny. Ale wiele kobiet ma ból podczas stosunku. Medyczny termin to "dyspareunia". Amerykański Kongres Położników i Ginekologów szacuje, że 3 na 4 kobiety doświadczają tego w pewnym momencie.

Ból może pojawić się na początku penetracji. Albo może się zdarzyć przy głębokiej penetracji i pchnięciu. Może zacząć się nagle lub być to sytuacja trwająca całe życie. Może to być tępy ból lub ostry ból. Niektóre kobiety odczuwają ból w okolicy sromu - obszarze otaczającym pochwę. Inne odczuwają ból w samej pochwie, w miednicy lub w dolnej części pleców.

Istnieje wiele powodów, zarówno fizycznych, jak i psychologicznych, że kobieta może czuć ból podczas stosunku. Dzisiaj omówimy niektóre z nich i zaproponujemy pewne strategie radzenia sobie z nimi.

Czynniki fizyczne bolesnego stosunku...

Oto niektóre z bardziej powszechnych czynników fizycznych, które mogą powodować ból seksualny u kobiet:

- Zmiany hormonalne. Kiedy kobiety przechodzą menopauzę, ich poziom estrogenów znacznie spada. Może to prowadzić do zaniku sromu i pochwy. Pochwa staje się mniej wilgotna i elastyczna. Estrogen jest również ważny dla smarowania pochwy. Jeśli pochwa nie jest wystarczająco smarowane, tarcie z penetracji może być niewygodne. Zmiany hormonalne nie występują jednak tylko w okresie menopauzy. Kobiety karmiące piersią również mają niższy poziom estrogenów i mogą z tego powodu odczuwać suchość pochwy.

- Ostatni poród. Pochwa potrzebuje czasu na gojenie się po porodzie. Jeśli pochwa kobieta została pocięta, aby ułatwić poród, może być jeszcze przez jakiś czas wkurzona. Wielu położników zaleca odczekiwanie sześciu tygodni przed ponownym porodem z pochwy.

- Leki. Niektóre leki mogą kolidować z pobudzeniem i smarowaniem. Przykładami mogą być leki przeciwdepresyjne, leki na ciśnienie krwi i pigułki antykoncepcyjne.

- Zapalenie i infekcje. Niektóre infekcje, takie jak infekcje dróg moczowych, infekcje drożdżakowe i zapalenie pochwy sprawiają, że seks jest bolesny. Choroby skóry, takie jak wyprysk i zapalenie skóry, mogą również. Skóra może być również podrażniona przez douchy, mydła perfumowane i inne produkty osobiste.

- Warunki ginekologiczne. Istnieje wiele stanów, które mogą powodować ból seksualny:

 • Wulwodynia - ból w sromie.
 • Endometrioza - wzrost tkanki endometrium poza macicą, często na jajnikach lub jajowodach. (Endometrium jest wyściółką macicy).
 • Choroba zapalna miednicy - infekcja bakteryjna, która przenosi się z pochwy do macicy, jajowodów lub jajników.
 • Przechylona macica - macica, która zamiast do przodu, kieruje się do tyłu w kierunku kręgosłupa i odbytu.
 • Cysty jajnikowe - woreczki wypełnione płynem, które tworzą się na jajnikach.
 • Włókniaki macicy - guzy, które tworzą się wewnątrz lub na zewnątrz macicy lub wewnątrz jej ściany.

- Vaginismus. Kobiety z pochwą doświadczają mimowolnych skurczów mięśni pochwy na początku penetracji. Nie mogą kontrolować tych skurczów. Czasami pochwa prawie się zamyka, przez co penetracja jest prawie niemożliwa.

- Urządzenia kontrolujące narodziny. Jeśli przepona lub czapka szyjki macicy nie pasuje prawidłowo, może to spowodować ból.

- Inne warunki medyczne i leczenie. Niektóre kobiety z zapaleniem stawów, chorobą tarczycy i cukrzycą odczuwają ból podczas seksu. Rak i jego leczenie, w tym operacja miednicy, może również powodować problemy.

- Cięcie żeńskich narządów płciowych. W niektórych kulturach, szczególnie w niektórych częściach Afryki i Bliskiego Wschodu, dziewczęce genitalia są cięte lub usuwane. Pochwy mogą być zszywane tak, że są prawie zamknięte. Takie praktyki mogą prowadzić do bólu seksualnego, a także poważnych infekcji i krwotoków.

Czynniki emocjonalne i psychologiczne

Dla kobiet, seks i emocje są ściśle związane. Jeśli coś cię niepokoi, może mieć wpływ na twoją zdolność do relaksu. Jeśli nie możesz się zrelaksować, twoje mięśnie dna miednicy mogą stać się napięte i trudniej jest się pobudzić. Oba te problemy przyczyniają się do bólu seksualnego.

Niektóre czynniki emocjonalne i psychologiczne obejmują:

 • Depresja. Uczucie smutku i zmęczenia może osłabić twój popęd płciowy i zakłócić cykl reakcji seksualnych.
 • Lęk. Możesz odczuwać ogólny niepokój, a w szczególności lęk przed seksem. Niektóre kobiety uważają, że nie powinny cieszyć się seksem i czuć wstyd, jeśli tak się stanie. Jeśli nie masz zbyt wielu doświadczeń seksualnych, możesz odczuwać lęk przed spodziewanym bólem lub martwić się o przyjemność swojego partnera.
 • Stres. Ciężko jest się zrelaksować z partnerem, jeśli martwisz się o zbyt długą listę rzeczy do zrobienia lub masz ciężki okres w pracy. Możesz być również wyczerpany opieką nad dziećmi lub pomaganiem starszym rodzicom.
 • Wizerunek ciała. Niektóre kobiety obawiają się, że ich nagie ciało wyłączy ich partnera. Jest to powszechne u kobiet, które miały operację.
 • Problemy w waszym związku. Jeśli jesteś zdenerwowana swoim partnerem, możesz nie odczuwać większego pragnienia seksu i stać się mniej podniecona.
 • Wcześniejsze wykorzystywanie seksualne. Twoje ciało może "zapamiętać" ból związany z tym nadużyciem i przewidzieć go, nawet jeśli jesteś teraz w stabilnym, kochającym związku.

Co powinieneś zrobić?

Co powinieneś zrobić?

Po pierwsze, zobaczyć się z ginekologiem. Jeśli przyczyną bólu jest poważna choroba, taka jak endometrioza, choroba zapalna miednicy lub torbiele jajników, ważne jest, aby ją leczyć. Kobiety z pochwą mogą korzystać z fizykoterapii i terapii seksualnej. Lekarz może również pomóc w podjęciu decyzji, czy konieczna jest zmiana leku ze względu na seksualne skutki uboczne.

Jeśli minęła menopauza i poziom estrogenów spadł, lekarz może zalecić smarowanie lub terapię hormonalną, aby pomóc w słabym smarowaniu pochwy. Lek o nazwieospemifene (Osphena) może również pomóc.

Jeśli problem wynika z problemów psychologicznych lub emocjonalnych, lekarz może skierować Cię do doradcy lub terapeuty seksualnego. Możesz rozważyć poprosić swojego partnera, aby poszedł z tobą, ale możesz iść sam.

Terapeuta seksualny może pomóc tobie i twojemu partnerowi lepiej zrozumieć i przekazać sobie nawzajem swoje uczucia i potrzeby. Jeśli w przeszłości miałaś/eś do czynienia z wykorzystywaniem seksualnym lub uczuciami, które sprawiały, że nie czułaś/eś się komfortowo w związku z seksem, doradca może pomóc Ci również w rozwiązaniu tych problemów.

Upewnij się, że rozmawiasz również z partnerem. Może nie zdawać sobie sprawy, że odczuwasz ból podczas seksu. Możesz spróbować różnych pozycji, aby sprawdzić, czy możesz znaleźć dla siebie bardziej komfortową. Albo możesz spróbować mieć więcej gry wstępnej, aby w pełni się pobudzić. Pamiętaj, że czynności seksualne, które nie powodują bólu, takie jak seks oralny i wzajemna masturbacja, mogą być tak samo przyjemne dla was obu.

Niektóre kobiety czują się niezręcznie rozmawiając o seksie z lekarzem lub partnerem. Mogą czuć, że kobietom nie zależy tak bardzo na seksie. To może być trudny temat do poruszenia. Ale to jest tego warte. Twój lekarz zrozumie twoje obawy. Prawdopodobnie leczył wiele kobiet tak jak ty. A twój partner pewnie będzie zadowolony, że się odezwałeś.

Wasze Komentarze (0)

Daj Komentarz