11 sierpnia 2022
Zdrowie seksualne 11 kwietnia 2021 0

Diagnostyka raka gruczołu krokowego

Dwa sposoby wykrywania raka gruczołu krokowego przez lekarzy to badanie przezodbytnicze (DRE) i oznaczenie stężenia PSA. Lekarz może wykonać badanie DRE podczas corocznego badania fizykalnego. Zostanie Pan poproszony o pochylenie się lub położenie się na boku. Lekarz wprowadzi na krótko do odbytnicy nasmarowany palec w rękawiczce w celu zbadania wielkości, kształtu i konsystencji gruczołu krokowego.

Przed badaniem może Pan również zostać skierowany na badanie krwi, w którym zostanie zmierzone stężenie PSA w Pana krwi. Większość ekspertów zgadza się, że mężczyźni bez czynników ryzyka powinni być poddawani badaniom przesiewowym w kierunku raka gruczołu krokowego począwszy od 50 roku życia. W przypadku mężczyzn z grupy wysokiego ryzyka, badania przesiewowe należy rozpocząć w wieku 40 lat (lub ewentualnie wcześniej). Ostatnio wykazano, że rak gruczołu krokowego występuje u mniej niż 30% mężczyzn, u których stężenie PSA wynosi od 4 do 10 ng/ml, w przeciwieństwie do 42% do 70% mężczyzn, u których stężenie PSA jest większe niż 10 ng/ml.

Jeśli badania DRE i PSA wykażą obecność raka gruczołu krokowego, lekarz zaleci wykonanie biopsji. Podczas tej procedury urolog wprowadzi igłę do gruczołu krokowego w celu pobrania niewielkiej próbki tkanki, która zostanie dokładnie zbadana przez patologa. Zabieg może być nieprzyjemny, ale często jest wykonywany w gabinecie lekarskim przy użyciu galaretki z lidokainą lub zastrzyku. Komórki tkanki zostaną zbadane pod mikroskopem w poszukiwaniu nieprawidłowości i zostaną sklasyfikowane na podstawie tego, jak bardzo różnią się od normalnych komórek.

 

Wasze Komentarze (0)

Daj Komentarz