28 maja 2022
Zdrowie seksualne 24 marca 2021 0

Leczenie urazu rdzenia kręgowego

Istnieje wiele różnych zabiegów dla mężczyzn doświadczających ED od urazu rdzenia kręgowego. Skuteczne leczenie różni się znacznie w zależności od rodzaju i ciężkości urazu rdzenia kręgowego. Dodatkowo, mężczyźni z urazami rdzenia kręgowego mogą mieć specjalne obawy lub problemy z ich użyciem. Dlatego bardzo ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem lub urologiem w celu podjęcia decyzji o najlepszej dla Ciebie opcji leczenia.

Zabiegi, które okazały się skuteczne w leczeniu ED dla mężczyzn z urazami rdzenia kręgowego są:

Leki doustne: Obecnie istnieją trzy leki doustne (tabletki przyjmowane doustnie) zatwierdzone do stosowania przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) w leczeniu ED: cytrynian sildenafilu (Viagra®), chlorowodorek wardenafilu (Levitra®) i tadalafil (Cialis®).

Wszystkie te terapie, znane również jako inhibitory fosfodiesterazy-5 (PDE5i), powodują erekcję poprzez zwiększenie przepływu krwi do penisa. Chociaż wszystkie działają w ten sam sposób, aby pomóc mężczyznom uzyskać erekcję, istnieją różnice między każdym z nich, które powinny być omówione z lekarzem w celu wybrania najlepszej terapii lekowej. Niektóre różnice między tymi terapiami lekowymi są: dawkowanie, długowieczność skuteczności, interakcje z innymi lekami i skutki uboczne. Gdy podjęte prawidłowo, leki te zostały znalezione w celu poprawy erekcji w ponad 80 procent pacjentów.

Niektóre z niepowodzeń u pacjentów, którzy nie reagują na te leki są przypisywane do niewłaściwego stosowania leków (nie zwracając uwagi na "instrukcji obsługi"), stosowanie mniej niż maksymalna dawka, zbyt mało prób.

Stosowanie doustnie podawanych leków PDE5i z listy stało się leczeniem pierwszego rzutu w ED. Dodatkowo; wszystkie trzy leki doustne mają porównywalne wskaźniki efektów ubocznych. Link do sekcji PDE5i]

Terapia iniekcji prącia: Zabiegi iniekcyjne obejmują wstrzykiwanie leków do podstawy lub boku penisa. Wstrzykiwany lek powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych w penisie, lub rozszerzenie, co zwiększa przepływ krwi do penisa i powoduje erekcję. Terapia iniekcyjna zazwyczaj wykorzystuje kombinację dwóch lub trzech leków przepisanych przez lekarza, zwanych "bi-mix" lub "tri-mix". Najczęstszymi lekami są Papavarine, Phentolamine i alprostadil. Chociaż myśl o zastrzyku może być nieprzyjemna, zastrzyk jest szybką i łatwą techniką do nauczenia się, a dla większości mężczyzn odczucie procedury nie jest większe niż uszczypnięcie. Inną korzyścią jest to, że większość mężczyzn, którzy nie reagują na doustne terapie lekowe wymienione powyżej znaleźć terapie zastrzyków, aby być skuteczne w leczeniu ED. Czopki do cewki moczowej: Środki przezcewkowe, zwane również środkami wewnątrzcewkowymi, są lekami ED, których sposobem podawania jest wprowadzenie do kanału moczowego, znanego jako cewka moczowa. Jedyny zatwierdzony przez FDA czopek do cewki moczowej nosi nazwę MUSE® (Medicated Urethral System for Erection), który zawiera lek alprostadil (stosowany również w lekach do wstrzykiwania, Caverject i Edex).

Uraz rdzenia kręgowego

Po wprowadzeniu i wchłonięciu leku MUSE do tkanki bezpośrednio otaczającej cewkę moczową (corpus spongiosum) jest on przenoszony przez małe żyły do komór erekcyjnych (corpora cavernosa). Lek powoduje, że tkanka erekcyjna w penisie rozluźnia się i pozwala na zwiększenie przepływu krwi do penisa. Ten zwiększony przepływ krwi powoduje erekcję. Link do sekcji MUSE]

Vacuum Erection Devices (VED): Zwane również próżniowymi urządzeniami zwężającymi (VCD), są również bardzo powszechne, ponieważ nie są inwazyjne. VED/VCD jest pompą próżniową, która powoduje, że krew jest wciągany do penisa w celu utworzenia erekcji. Odbywa się to poprzez umieszczenie penisa w cylindrze próżniowym i wypompowanie powietrza z cylindra. Wzwód jest utrzymywany poprzez umieszczenie pierścienia zwężającego wokół podstawy penisa. Pierścień ten zapobiega również wyciekowi moczu, którego doświadczają niektórzy mężczyźni z urazami rdzenia kręgowego. Dostępne są zarówno modele zasilane bateriami, jak i pompkami ręcznymi.

Niektóre z powyższych metod leczenia mogą stwarzać ograniczenia dla mężczyzn z ograniczoną sprawnością rąk z powodu uszkodzenia rdzenia kręgowego. Dlatego może być wymagana pomoc, jak w przypadku terapii iniekcyjnej i czopków prącia, lub niektóre opcje mogą nie być możliwe, jak konieczność korzystania z urządzeń próżniowych zasilanych bateriami, a nie ręcznie.

Implant prącia: Protezy prącia, lub implanty prącia, są ważną opcją leczenia dla mężczyzn z ED, którzy mają ustaloną medyczną przyczynę ED, nie reagują na niechirurgiczne zabiegi (takie jak leki doustne, urządzenia próżniowe, terapia iniekcyjna itp.) i którzy są zmotywowani do operacji w celu poprawy funkcji erekcji. Implant prącia wymaga stałej procedury chirurgicznej, które nie mogą być odwrócone, więc ważne jest, aby mężczyźni porozmawiać z lekarzem o zaletach i ewentualnych wadach posiadania procedury.

Procedura ta zastępuje gąbczastą tkankę (corpora cavernosum) wewnątrz penisa, która normalnie wypełnia się krwią w celu stworzenia erekcji, sztywnymi, półsztywnymi lub nadmuchiwanymi cylindrami (w zależności od rodzaju implantu prącia, który został wybrany). We wszystkich protezach prącia, chirurgicznie wprowadzone elementy są całkowicie ukryte w ciele. Po wszczepieniu implantu prącia, kiedy mężczyzna pragnie erekcji, jest w stanie na żądanie wytworzyć sztywną erekcję, która umożliwia mu odbycie stosunku seksualnego. Implanty prącia zazwyczaj nie wydłużają penisa.

Najlepiej jest porozmawiać z lekarzem prowadzącym lub urologiem przed jakimkolwiek leczeniem, ponieważ mężczyźni z urazem rdzenia kręgowego mogą mieć specjalne obawy w wyborze najlepszego leczenia ED. Mężczyzna poziom urazu, możliwe skutki uboczne leczenia, inne warunki medyczne i bieżące leki muszą być brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, która opcja leczenia jest najlepsza.

 

Wasze Komentarze (0)

Daj Komentarz