11 sierpnia 2022
Zdrowie seksualne 6 kwietnia 2021 0

Rak jest "chorobą związków"

Eksperci szacują, że do 90% osób, które przeżyły raka ginekologicznego, ma problemy seksualne związane z chorobą i leczeniem. I często ich partnerzy również odczuwają tego skutki.

"Rak jest w rzeczywistości 'chorobą związków'; niezależnie od tego, czy jest się w związku heteroseksualnym czy homoseksualnym, pacjentka nigdy nie choruje na raka sama" - piszą autorzy najnowszego badania na temat zdrowia psychoseksualnego. Praca została niedawno opublikowana w International Journal of Obstetrics and Gynaecology.

Nowotwory ginekologiczne atakują w szczególności jajniki, macicę, szyjkę macicy, pochwę i srom. Leczenie może obejmować chirurgię, chemioterapię, terapię hormonalną i radioterapię.

Problemy seksualne - takie jak niski popęd płciowy, suchość pochwy, bolesne stosunki płciowe i zły obraz ciała - są powszechne u osób, które przeżyły raka. Mogą na tym ucierpieć związki, ponieważ niektóre kobiety unikają aktywności seksualnej, obawiają się o uczucia partnera lub kwestionują własną atrakcyjność.

Niestety, kwestie seksualne nie zawsze są poruszane przez lekarzy, którzy zajmują się osobami po przebytym raku ginekologicznym. Kobiety mogą czuć się zakłopotane poruszając ten temat, a niektórzy lekarze nie czują się na tyle dobrze przygotowani, by zajmować się tą kwestią.

Kobiety mogą rozważyć terapię seksualną lub doradztwo w zakresie relacji z profesjonalistą, który ma doświadczenie w pracy z osobami, które przeżyły raka.

Rehabilitacja par jest ważnym zagadnieniem" - napisali autorzy badania, dodając: "Problemy seksualne będą miały wpływ na pacjenta, partnera i związek". W rehabilitacji seksualnej w kontekście raka, 'para' powinna być traktowana jak 'pacjent'."

 

Wasze Komentarze (0)

Daj Komentarz