11 sierpnia 2022
Zdrowie seksualne 9 grudnia 2020 0

Niski testosteron: Porozmawiajmy o tym

Walczysz o to, by znaleźć energię, która pozwoli ci przetrwać dzień? Rysując pustkę na temat ostatniego stosunku seksualnego między tobą a twoim współmałżonkiem? Możesz mieć niski poziom testosteronu.

Po 40. roku życia testosteron zaczyna spadać o około 1,6 procent rocznie. W wieku 60 lat, niski poziom testosteronu doprowadziłby do rozpoznania hipogonadyzmu u młodszych mężczyzn. 

Niski testosteron jest bardziej powszechny, niż ci się wydaje. Około 4 na 10 mężczyzn cierpi na niski testosteron do czasu osiągnięcia 45 roku życia.  Podczas gdy późny hipogonadyzm stał się uznanym stanem chorobowym, wiele z tych objawów wiąże się z normalnym starzeniem się.

Ale to coś więcej niż tylko objawy starzenia się. To klasyczne oznaki niskiego testosteronu. A jeśli nie poświęciłeś czasu na sprawdzenie poziomu testosteronu, to te objawy to dopiero początek.

Patrz, całkowite poziomy testosteronu są mierzone w ng/dl. Poziomy testosteronu wahają się zazwyczaj od 200 na niskim poziomie do 1000 ng/dl u mężczyzn. Kiedy zejdziesz do około 400 ng/dl, objawy zaczynają być bardziej widoczne.

Zmęczenie daje o sobie znać. Pragnienie zaczyna zanikać. Czujesz się jakbyś był w ciągłym funku.

Potem, gdy ta liczba spada bardziej, zaczynasz widzieć więcej znaków. Teraz spadłeś do 350 ng/dl, a twoja motywacja nie istnieje i nie masz napędu. Masz problemy z koncentracją i nie możesz się skoncentrować w pracy.

To stopniowy spadek, który cię okrada, no....ty.

W miarę jak poziom testosteronu nadal spada, zaczynasz zauważać spadek wytrzymałości i wzrost tkanki tłuszczowej w brzuchu. Twoje stawy zaczynają boleć, jesteś rozdrażniony, a seks jest ostatnią rzeczą w twojej głowie.

To mała zmiana po 20-tce.

A oto kopniak - Faceci nie powinni mówić o tego typu rzeczach.

Bo seks jest tematem tabu, prawda?

Nieprawda.

Seks jest całkowicie naturalną częścią życia.  Motywacja, napęd i pragnienie są biologicznie niezbędne do naszego przetrwania. A rozmowa z profesjonalistą, jeśli czujesz te objawy, powinna być wspierana, a nie unikana.

Oznaki niskiego testosteronu

Wyobraź sobie, że znowu masz 21 lat.

Napęd. Wytrwałość. Pewność siebie.

To pomogło ci stać się człowiekiem, którym jesteś dzisiaj. Ale w miarę upływu czasu poziom testosteronu zaczął spadać. Ale zanim się pobijesz, wiedz o tym...

Niski testosteron może negatywnie wpływać na mężczyzn w każdym wieku. W rzeczywistości, 1 na 4 mężczyzn powyżej 30 roku życia ma niski poziom testosteronu - wielu z nich nie ma żadnych lub ma minimalne objawy. Z tego powodu łatwo jest odrzucić brak chęci i zmęczenie jako brak snu lub "starzenie się".

Pewnie, możesz poczuć się lepiej po filiżance lub dwóch kawach, ale stawiasz opaskę na większy problem.

Idziesz tak dalej przez kilka lat, aż liczba objawów zacznie się zwiększać.

Seksowny napęd prawie nie istnieje. Depresja i lęk wkraczają. A ty jesteś o 20 funtów cięższy, mimo że starasz się ćwiczyć i dobrze jeść.

A potem co?

Próbujesz pigułki dietetyczne, antydepresanty i inne ekstremalne środki, które są równoważne z założeniem większego opatrunku.

Teraz masz 50 i 60 lat i nie masz ochoty nic robić.

Twoja praca i relacje osobiste pogarszają się. Nadal przybierasz na wadze, a ty jesteś chronicznie wyczerpany.

Brzmi znajomo?

Prosta (ale nigdy łatwa) naprawa

Słuchajcie, jako lekarz, nie życzyłbym sobie tego nikomu. To nie jest sposób na życie. Łamie mi serce, gdy widzę, że tak wielu mężczyzn doświadcza stopniowego spadku jakości życia, gdy naprawa jest zazwyczaj prosta.

Sprawdźcie poziom testosteronu.

To jest to.

Sprawdzenie swoich poziomów daje odpowiedź, której szukasz. A jeśli masz niski poziom testosteronu, możesz zacząć od planu leczenia, który pomoże Ci odzyskać swoje życie.

Terapia zastępcza testosteronem

Terapia zastępcza testosteronu (TRT) jest planem leczenia, który działa w celu uzupełnienia poziomu testosteronu z powrotem do optymalnego poziomu i utrzymania go na bezpiecznym poziomie poprzez badanie krwi.

I choć dostępnych jest kilka rodzajów zabiegów testosteronowych, zalecamy stosowanie zastrzyków. Ogólnie rzecz biorąc, nasi pacjenci widzą największe korzyści z zastosowania zastrzyków. Ponadto, odczują Państwo mniej potencjalnych skutków ubocznych.

"Co jeśli nie lubię strzałów?"

Rozumiem to. 

Nikt nie lubi strzałów. Ale są najbardziej skuteczne. I pozwala nam to na zapewnienie bezpiecznego, ściśle monitorowanego planu leczenia.

Poddawanie się testom

Podjąłeś decyzję o poddaniu się testom.

To wspaniale.

Oto, czego możesz się spodziewać w następnej kolejności.

Umówisz się na wstępną konsultację, która obejmuje pełne diagnostyczne badanie krwi, abyśmy mogli zrozumieć Twój wywiad chorobowy, objawy i cele. 

Więc... czego szukamy w tym badaniu krwi?

Na potrzeby wstępnych badań krwi chcemy odkryć, jaki jest poziom podstawowy, czyli jaki jest normalny. Będzie to obejmowało zbadanie kilku czynników, w tym:

 • Testosteron ogółem
 • Wolny testosteron
 • SHBG (Globulina wiążąca hormony płciowe)
 • Estradiol (E2)
 • LH (hormon luteinizujący)
 • FSH (Follicle Stimulating Hormone)
 • Panel tarczycy
 • CBC (pełna liczba krwi)
 • Metabolizm kompleksowy

Po powrocie raportu przeanalizujemy twoje wyniki, jak również objawy. I podczas gdy my lubimy mieć dobry przegląd tego, co się dzieje, skupiamy się na kilku sprawach.

4 główne numery, na które patrzymy

 • Twój całkowity testosteron, testosteron dołączony do białek we krwi może być normalne, ale wolny testosteron, testosteron, który nie jest związany z białek i dlatego jest dostępny dla organizmu do użytku, może być niska.
 • Możesz mieć normalny poziom testosteronu, ale Twój poziom Estradiolu (estrogenu) jest podwyższony, co oznacza, że Twój organizm przekształca wolny testosteron w estrogen.
 • Nadmierny przyrost masy ciała może prowadzić Twoje ciało do konwersji testosteronu w estrogen, co daje więcej tłuszczu w brzuchu i powoduje, że cykl spirali poza kontrolą.
 • Poziom kortyzolu może mieć fizjologiczne skutki, które mogą hamować produkcję testosteronu.

Skupiając się na tych czterech liczbach, możemy uzyskać dobry przegląd tego, co powoduje Twoje objawy, co pozwala nam przepisać odpowiedni plan leczenia. 

Zrobisz mi przysługę?

Spójrzcie w lustro.

Czy to ten sam człowiek, którym byłaś?

Nie proszę cię o to, żeby cię zdenerwować. Ale chcę, żebyś spojrzał w lustro i zadał sobie trudne pytania. 

Czy nadal czujesz się energiczny i energiczny?

Czy widok twojej znaczącej drugiej wciąż cię ekscytuje?

Czy budzisz się codziennie rano z celem i misją?

Jeśli nie, musisz się przebadać. Ponieważ nieleczona może prowadzić do większych problemów, takich jak osteoporoza, wahania nastroju, spadek energii i skurcz jąder.

Testosteron jest kluczowym męskim hormonem płciowym, który reguluje płodność, masę mięśniową, dystrybucję tłuszczu i produkcję czerwonych krwinek. A kiedy poziomy zaczną spadać, możesz poczuć (i wyglądać) jak zupełnie inny mężczyzna.

Dzięki Terapii Wymiany Testosteronu (TRT) możesz poczuć się jak mężczyzna, którego znałeś. Poczujesz się lepiej, a ludzie w twoim życiu zauważą.

Odzyskasz pewność siebie i pewność siebie, lepsze relacje i silniejszą rodzinę. Twoja wydajność pracy poprawi się, podobnie jak Twoje relacje zawodowe. Twoje pragnienie seksu i intymności wzrasta, a ty w końcu będziesz miał energię, by przetrwać ten dzień.

Ta dodatkowa energia pomaga w lepszym treningu, szybszym powrocie do zdrowia i tylko lepszej ogólnej poprawy zdrowia.

Testosteron jest niezbędny i odgrywa większą rolę w organizmie, niż większość z nich zdaje sobie sprawę. A kiedy jego ilość spada, czujesz go. 

Człowiek w lustrze się zmienił.

Słuchaj, nie wiem, czy masz niski poziom testosteronu. Nie wiem nic o twojej pracy i rodzinie.

Ale wiem, że robisz sobie (i swojej rodzinie) krzywdę, przynajmniej nie poddając się testom. 

Jakie są następne kroki

Po pierwsze i najważniejsze, porozmawiaj ze swoim współmałżonkiem. I bądź szczery.

Usiądź, powiedz im, że chcesz porozmawiać na osobisty i delikatny temat, i pozwól im zadawać pytania.

Powiedz im, co czujesz. Co myślisz. I że jesteś gotowy do szukania pomocy.

szczęśliwy małżonek rozmawiający o niskim testosteronie
Zbyt często ten krok jest pomijany, a małżonkowie czują się niepożądani, kiedy naprawdę jest to tylko niski poziom testosteronu.

Więc porozmawiajmy.

Zobacz to jako okazję do znalezienia nowych i różnych sposobów, aby dodać trochę intymności i pasji do swojego związku.

Twój współmałżonek ci podziękuje.

Potem umów się na spotkanie. Jeśli masz niski poziom testosteronu, możesz zacząć od odpowiedniego planu leczenia.

Zazwyczaj pacjenci zaczynają widzieć wyniki w ciągu dwóch do trzech miesięcy z optymalnymi wynikami zwykle już po sześciu miesiącach terapii. Teraz sześć miesięcy może wydawać się długim czasem. Ale aby dać ci lepsze wyobrażenie o tym, czego możesz się spodziewać w ciągu tych sześciu miesięcy...

W ciągu pierwszych 3-6 tygodni można spodziewać się wzrostu popędu seksualnego oraz spadku depresji i lęku.

Stan zapalny powinien się poprawić w ciągu 3-12 tygodni, a większość zmian fizycznych (utrata tkanki tłuszczowej, beztłuszczowa masa ciała i siła mięśni) wykazuje poprawę w ciągu 12-16 tygodni. Następnie, około pół roku, wzrost masy kostnej jest zauważalny.

W miarę upływu czasu, przy regularnych zabiegach, efekty stają się coraz wyraźniejsze. 

Wniosek

Czy TRT jest dla wszystkich?

Nie.

Powinieneś być badany niezależnie od tego?

Jeśli masz ponad 30 lat lub doświadczasz...

 • Stałe zmęczenie/brak energii
 • Brak motywacji i napędu
 • Brak ostrości i koncentracji
 • Słaby sen
 • Crabby/niedrażliwy
 • Wzrost wagi i tłuszcz brzuszny
 • Niski popęd płciowy
 • Depresja i lęk
 • Spadek wydajności sportowej
 • Ból stawów
 • Utrata mięśni i spadek siły mięśniowej
 • Mgła mózgowa
 • Dysfunkcja erekcji

Więc tak, na pewno się przetestuj. Proste pobranie krwi może dać odpowiedź na pytanie, które odkładałeś.

To może wyjaśnić temat, który być może odsunąłeś na bok. I co najważniejsze, może to być pierwszy krok w odzyskaniu życia.

Przestań czekać i zacznij żyć.

Wasze Komentarze (0)

Daj Komentarz