28 maja 2022
Zdrowie seksualne 26 marca 2021 0

Mężczyźni neurotyczni mogą mieć większe problemy po operacji raka prostaty

Jak wynika z nowych badań, to, jak dobrze mężczyzna wraca do zdrowia po operacji raka prostaty, może zależeć od jego osobowości.

W badaniu przeprowadzonym w Norwegii wśród 761 mężczyzn naukowcy ustalili, że mężczyźni, którzy uzyskali wysokie wyniki w ocenie neurotyczności, częściej zmagali się z efektami ubocznymi po radykalnej prostatektomii (chirurgicznym usunięciu gruczołu krokowego).

Takie skutki uboczne obejmowały zaburzenia erekcji (ED), wyciek moczu i problemy z jelitami.

Osoby neurotyczne mają tendencję do zamartwiania się i postrzegają świat jako stresujące, zagrażające miejsce. Ich uczucia łatwo zranić, mogą doświadczać wahań nastroju lub hipochondrii.

Mężczyźni biorący udział w badaniu zostali poddani ocenie około trzy lata po operacji raka prostaty. Około 22% mężczyzn uznano za wysoce neurotycznych. Mieli oni tendencję do bardziej nasilonych objawów ED, moczu i jelit po operacji niż mężczyźni z niskimi wynikami w ocenie neurotyczności.

"Jest to realny efekt i lekarze muszą wziąć to pod uwagę, w taki sam sposób, w jaki wzięlibyśmy pod uwagę czynniki fizyczne przed i po leczeniu raka" - powiedział główny badacz dr Karol Axcrona w komunikacie prasowym.

"Oznacza to, że możemy potrzebować lepszych testów osobowościowych w celu identyfikacji i doradztwa, a być może także bardziej specjalistycznej obserwacji tych mężczyzn, którzy mogą być narażeni na gorsze wyniki leczenia. Uważamy, że zwiększone ryzyko zdarzeń niepożądanych prawdopodobnie utrudni ogólny powrót pacjenta do zdrowia, chociaż badanie nie zostało zaprojektowane, aby to zmierzyć" - dodał dr Axcrona.

Wyniki badania zostały przedstawione na kongresie Europejskiego Stowarzyszenia Urologii w Barcelonie w marcu 2019 roku.

 

Wasze Komentarze (0)

Daj Komentarz