28 maja 2022
Zdrowie seksualne 18 marca 2021 0

Zachowanie życia seksualnego i dobrego samopoczucia u pacjentów z chorobą nowotworową

JAKIE SĄ MOŻLIWOŚCI DLA TYCH, KTÓRZY SĄ W TRAKCIE LECZENIA (LUB NIEDAWNO JE ZAKOŃCZYLI), ABY LEPIEJ ZACHOWAĆ SWOJE ŻYCIE SEKSUALNE I UCZUCIA?

Naukowcy odkryli, że niektórzy mężczyźni, a mianowicie ci z wyższym poziomem testosteronu przed leczeniem, mają tendencję do cenienia swojej ekspresji seksualnej bardziej niż mężczyźni z niższym poziomem testosteronu. Dlatego też, jako osoby, które przeżyły, mogą zdecydować się na mniej agresywne terapie, nawet jeśli istnieje ryzyko, że wyleczenie nie będzie tak pewne.

Dostępne są nowe operacje "oszczędzające nerwy" w przypadku histerektomii, raka prostaty i raka jelita grubego, choć nie zawsze są one możliwe w zależności od stanu pacjenta. Technologia mapowania nerwów może pomóc w prowadzeniu chirurgów wokół nerwów przenoszących wrażenia, które łączą obszar miednicy lub regiony związane z orgazmem z mózgiem.

Chociaż mastektomia oszczędzająca sutki nie pozwala na zachowanie czucia w sposób, jakiego życzyłaby sobie osoba, która przeżyła operację, operacje te mogą mieć ogromny wpływ na późniejszy obraz ciała kobiety. "A obraz ciała może być bezpośrednio związany z funkcjami seksualnymi" - mówi dr Sharon Bober, dyrektor programu zdrowia seksualnego w Dana-Farber Cancer Institute w Bostonie.

 

Wasze Komentarze (0)

Daj Komentarz