Jak często przepisuje Pan swoim pacjentom testosteronową terapię zastępczą (TRT)?
Odpowiedź na to pytanie zależy oczywiście od sytuacji Twoich pacjentów. Ale ostatnie badania przedstawione na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego w maju sugerują, że lekarze nie przepisują TRT tak często, jak mogłoby się wydawać.
Badanie
Naukowcy pod kierownictwem dr Nelsona Stone'a z Mount Sinai School of Medicine przeanalizowali dane 11 584 mężczyzn (średnia wieku 61,6 lat), którzy poddali się ocenie stanu zdrowia podczas Prostate Cancer Awareness Week w 2011 i 2012 roku.
Poziom testosteronu został zmierzony dla około 42% mężczyzn i rozważony w świetle kilku zmiennych, w tym wieku, rasy, tłuszczu w diecie, ilości ćwiczeń, wagi, wskaźnika masy ciała (BMI), cukrzycy, zaburzeń erekcji (ED), chorób serca i ataku serca.
W tej podgrupie prawie 43% mężczyzn miało hipogonadyzm, definiowany jako poziom testosteronu poniżej 300 ng/dL.
Co ciekawe, tylko 3,9% z tej grupy było na TRT.
TRT było częstsze wśród mężczyzn z ED, powyżej 65 roku życia i mężczyzn z BMI 30 kg/m2.
W swoim streszczeniu zespół badawczy nie spekulował, dlaczego tak niewielu hipogonadalnych uczestników badania było na TRT. Zachęcili jednak lekarzy do rozważenia TRT u mężczyzn z hipogonadą, zwłaszcza jeśli byli oni chorzy na cukrzycę, rzadko ćwiczyli, jedli dietę wysokotłuszczową lub mieli wysoki wskaźnik BMI.
Wasze Komentarze (0)